Główne kierunki działalności naukowo-dydaktycznej zespołu to szeroko rozumiane budownictwo ogólne, w szczególności diagnostyka i konserwacja konstrukcji murowych i rewitalizacja obiektów zabytkowych oraz fizyka budowli, zagadnienie efektywności energetycznej budynków i zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjności w budownictwie.

W ramach zespołu prowadzone są badania nad zrównoważonymi materiałami i technologiami budowlanymi, izolacjami przeciwwilgociowymi, efektywnością energetyczną, w tym nad budynkami pasywnymi i energooszczędnymi. Opracowywane są także sposoby wzmacniania budowli oraz metody i materiały stosowane do konserwacji do konserwacji i zabezpieczenia istniejących konstrukcji, a w szczególności konstrukcji historycznych i zabytkowych.

Zespół oferuje usługi naukowo-badawcze z zakresu:

• ekspertyz naukowo-techniczne budynków, w tym:
    • ocena stanu technicznego konstrukcji murowych,
    • ocena stopnia i przyczyn zawilgoceń przegród budowlanych,
    • audyty i certyfikacje energetyczne budynków,
    • ocena zdolności rewitalizacyjnej,
  • projektów konstrukcji, modernizacji i wzmocnienia konstrukcji murowych oraz konstrukcji w budynkach energoefektywnych,
  • zabezpieczania, wzmacniania i konserwacja konstrukcji zabytkowych, w tym obiektów starożytnych znajdujących się na terenie stanowisk archeologicznych,
  • opinii technicznych dotyczących możliwości zastosowań nowych i innowacyjnych materiałów,
  • szkolenia i wykłady dotyczące termomodernizacji budynków prowadzącej do oszczędzania energii, ograniczenia niskiej emisji i wykorzystania OZE.
  • Wizja lokalna w Kairze – ekspertyza stanu technicznego
    Pracownicy ZBO odbyli wizję lokalną na potrzeby ekspertyzy dotyczącej oceny stanu technicznego budynku powstałego w latach 50. XX wieku. Budynek znajduje się w dawnej willowej dzielnicy Kairu – Heliopolis. Praca ta została zlecona w ramach współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej PW (WIL) z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Planowany remont budynku ma na celu przystosowanie go…